Metoda luminometryczna w przemyśle

Jakie są Twoje oczekiwania?

Chcesz kontrolować czystość w zakładzie produkcyjnym? Najlepiej w sposób szybki, łatwy i przyjemny? Luminometr SMART z pewnością Ci w tym pomoże!

Luminometr SMART wraz z dedykowanymi wymazówkami LuciPac, dzięki zastosowaniu opatentowanej metody luminometrycznej, pozwala na ocenę czystości powierzchni po procesie mycia w około 10 sekund!

A może Twoim celem jest szybka weryfikacja mikrobiologiczna gotowego produktu? Metoda luminometryczna w systemie firmy PROMICOL pozwoli Ci na znaczne skrócenie czasu do zwolnienia serii, w porównaniu do klasycznych metod mikrobiologicznych. Skontaktuj się z nami, a przedstawimy szczegóły tego rozwiązania.

Jak to działa?

Adenozynofosforany (ATP, ADP i AMP) to cząsteczki obecne we wszystkich żywych komórkach – bakteriach, drożdżach, pleśniach, ale też komórkach roślin i zwierząt. ATP stanowi źródło energii w komórce. Energia ta jest uwalniana w trakcie hydrolizy wiązań pomiędzy resztami fosforanowymi. AMP oraz ADP powstają na drodze rozkładu ATP, także wtedy, gdy komórki znajdują się w stanie spoczynku i dezaktywują procesy energetyczne. 

Metoda luminometrii znalazła praktyczne zastosowanie w kontroli stanu higienicznego powierzchni produkcyjnych, ocenie skuteczności procesów mycia i dezynfekcji oraz monitoringu środowiska w ramach systemu HACCP. Niestety, standardowe oznaczenie jedynie ilości ATP w klasycznej metodzie lumenometrycznej nie gwarantuje czułości niezbędnej do wykrycia zanieczyszczeń występujących w resztkach organicznych, znajdujących się na powierzchniach po zakończeniu procesu mycia. Opatentowany układ enzymatyczny, stosowany w dedykowanych do Luminometru SMART wymazówkach LuciPac Pen, pozwala na wykrycie jednocześnie ATP i AMP albo ATP, ADP i AMP, co znacząco zwiększa czułość metody i podnosi bezpieczeństwo procesów technologicznych.

Wykonanie badania

Analiza jest bardzo prosta – dedykowaną wymazówką LuciPac pobieramy próbę, a następnie wprowadzamy wymazówkę do komory detekcyjnej urządzenia. Pobrana próbka wchodzi w reakcję z odczynnikiem, co skutkuje emisją światła. Natężenie światła wytworzonego w reakcji jest wprost proporcjonalne do dostarczonej ilości ATP-AMP. Wynik wyrażany jest w jednostkach RLU (ang. Relative Light Units). Im wyższy wynik tym większy stopień zanieczyszczenia.

Lumitester SMART

– Innowacyjny luminometr mobilny, doskonale wpisujący się w potrzeby nowoczesnych przedsiębiorstw

– Możliwość podłączenia do smartfona poprzez Bluetooth, dzięki czemu uzyskujemy dostęp do danych pomiarowych oraz charakterystyki punktów badanych umieszczonych w chmurze

– Darmowa aplikacja dostępna na Google Play/AppStore lub oprogramowanie na komputer w systemie Windows – umożliwia archiwizację i analizę danych, kompletne opisywanie i oznaczenie zdjęciem punktów badanych, przygotowywanie planów analiz, a także tworzenie kont użytkowników

– Gotowy do użycia już po 8 sekundach od uruchomienia

– Wyposażony w funkcję samokalibracji (dzięki czemu nie ma obowiązku wykonywania częstych zewnętrznych kalibracji)  oraz sprawdzenia czystości komory, w której przebiega reakcja

– Posiada funkcję kompensacji temperatury, co pozwala na wiarygodne prowadzenie badań w zmiennych warunkach środowiska

– Metoda badania z użyciem wymazówek LuciPac zapobiega wprowadzaniu nowych środków chemicznych na teren produkcji

– Zasilany na bateria AA – nie wymaga ładowarek ani specjalistycznych akumulatorów

Wymazówki LuciPac

– LuciPac Pen – Jednoczesna detekcja ATP i AMP w próbach z wymazów

– LuciPac Pen Aqua – Jednoczesna detekcja ATP i AMP w próbach popłuczyn (specjalna konstrukcja gwarantuje wiarygodny i powtarzalny pobór próbki płynnej)

– Lucipac A3 Surface – Jednoczesna detekcja ATP, ADP i AMP w próbach z wymazów

– Lucipac A3 Aqua – Jednoczesna detekcja ATP, ADP i AMP w próbach popłuczyn (specjalna konstrukcja gwarantuje wiarygodny i powtarzalny pobór próbki płynnej)

– Lucipac LS – Wymazówki o długości 40 cm i średnicy 2,8mm lub 3,2mm, umożliwiające sprawdzenie czystości np. w endoskopach.  Jednoczesna detekcja ATP i AMP w próbach z wymazów.

– Prodet – Wykrywanie środków myjących i dezynfekujących

Prodet

Wymazówki Prodet to szybki test luminometryczny do wykrywania pozostałości środków myjących i dezynfekujących na powierzchniach badanych!

Powszechnie stosowane środki myjące i dezynfekujące mogą hamować reakcje luminescencji, co wykorzystuje się do wykrywania ich pozostałości na powierzchniach. Przy niedokładnym spłukaniu środków chemicznych z badanego miejsca, tradycyjnie stosowane testy luminomeryczne mogą wskazywać niepoprawnie niskie wyniki.  Prodet pozwala na uniknięcie tych fałszywie ujemnych wyników i zapewnienie wiarygodność higienicznych testów czystości. Kontrola pozostałości środków myjących i dezynfekujących na powierzchniach produkcyjnych jest również kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego produktu!

Spis treści

Newsletter

Czekamy na Twoje pytania!
Poniższy formularz wyśle do nas wiadomość - skorzystaj!