Sterylizacja parą wodną - wskaźniki biologiczne

Wskaźniki fiolkowe

Wskaźniki biologiczne zawierające zarodniki Geobacillus stearothermophillus na papierowym nośniku zapakowane w małą, termoplastyczną probówkę (fiolkę) hodowlaną. Wewnątrz niej znajduje się szczelnie zamknięta szklana ampułka ze specjalnie opracowaną pożywką zawierającą dodatkowo wskaźnik pH, powodujący zmianę zabarwienia płynu w trakcie rozwoju spor. 

Wzrost mikroorganizmów w podłożu wywołuje radykalną zmianę zabarwienia podłoża, dzięki czemu możliwe jest uproszczenie interpretacji i skrócenie czasu do wyniku. 

Biowskaźnik jest prosty w użyciu i daje wizualne rezultaty w ciągu 24-48 godzin bez konieczności posiewów laboratoryjnych.

Niektóre warianty wskaźników fiolkowych posiadają dodatkowy wskaźnik chemiczny  zamontowany na etykiecie probówki. Dzięki niemu w krótkim czasie możliwa jest identyfikacja wskaźników poddanych procesowi.

Wskaźniki ampułkowe

Ampułki dedykowane są do kontroli skuteczności sterylizacji pożywek mikrobiologicznych i innych płynów. 

W szklanej ampułce znajduje się specjalnie opracowana pożywka hodowlana oraz zawieszone w niej zarodniki G. stearothermophilus

Ampułkę umieszczamy wewnątrz naczynia (w centrum geometrycznym), tak by obrazowała krytyczne warunki procesu. Po ekspozycji, przenosimy ampułkę do inkubatora i po 48 godzinach dokonujemy interpretacji wyniku. Zmiana zabarwienia pożywki świadczy o rozwoju spor i niepowodzeniu procesu.

Wskaźniki paskowe

Paski bibułowe opłaszczone odpowiednią liczbą zarodników bakterii. Zastosowane spory Geobacillus stearothermophilus  są odpowiednie do sterylizacji parowej w temperaturze od 121,1°C  do 135 °C. Po ekspozycji wskaźnik aseptycznie przenosimy do pożywki TSB i inkubujemy w temperaturze 55-60°C.

 

Zawiesiny spor

W naszej ofercie posiadamy spory Geobacillus stearothermophilus standaryzowane na 0,1ml. W zależności od potrzeb posiadamy zawiesiny bakterii (w 20% etanolu) zawierające konkretną liczbę bakterii od log2 do log8.

Zawiesiny dostępne w fiolkach o wielkości 10ml.

Produkt może być wykorzystany do bezpośredniej inokulacji materiałów, których sterylizacji nie można kontrolować innymi wskaźnikami, w badaniach sporobójczości i innych analizach wymagających mianowanych zawiesin zarodników. 

Jeśli są Państwo zainteresowani naszą ofertą biowskaźników, zapraszamy do kontaktu!

Wskaźniki biologiczne

Newsletter

Czekamy na Twoje pytania!
Poniższy formularz wyśle do nas wiadomość - skorzystaj!