Sterylizacja tlenkiem etylenu

Sterylizacja tlenkiem etylenu jest procesem technologicznym polegającym na ekspozycji zabezpieczonych materiałów na działanie gazu w niskiej temperaturze (poniżej 60°C). Sam proces sterylizacji zależy w głównej mierze od rodzaju surowców, ich chłonności i porowatości. Indywidualne cechy materiałów poddawanych sterylizacji będą więc determinować charakter procesu sterylizacji. 

Działanie tlenku etylenu polega na uszkadzaniu błony komórkowej i nukleoidu mikroorganizmów, co prowadzi do śmierci komórek. Gaz posiada wysoki stopień penetracji. Może penetrować tworzywa sztuczne, gumy i plastiki bez względu na ich kształt i wielkość. Dzięki temu proces ten jest szeroko wykorzystywany do sterylizacji narzędzi i wyrobów medycznych wrażliwych na wysoką temperaturę i wilgotność. 

Do monitoringu skuteczności procesu sterylizacji tlenkiem etylenu wykorzystuje się wskaźniki biologiczne i chemiczne.

Wskaźniki biologiczne

Wskaźniki fiolkowe

W plastikowej fiolce znajduje się opłaszczony sporami pasek bibułowy oraz szklana ampułka z podłożem wzrostowym. Po ekspozycji wskaźnik należy aktywować (zgniatając szklaną ampułkę), aby stworzyć możliwość wzrostu spor, które mogły ewentualnie przetrwać proces sterylizacji.

Jeśli cykl sterylizacji nie był skuteczny, wzrost bakterii spowoduje zmianę zabarwienia pożywki i/lub zmętnienie. 

Akcesoria do sterylizacji

Pożywki TSB, inkubatory ułatwiające weryfikację wyników

Wskaźniki paskowe

Wskaźniki bibułowe są opłaszczone sporami i umieszczone w specjalnej kopercie. 

Wskaźniki po skończonym cyklu sterylizacji przenosimy aseptycznie do pożywki TSB i inkubujemy w zależności od zaleceń producenta. 

Wskaźniki chemiczne

Wieloparametryczne paski wskaźnikowe

Podczas sterylizacji tlenkiem etylenu brane są pod uwagę krytyczne czynniki sterylizacji tj.: temperatura, czas, względna wilgotność, stężenie gazu. Dostępne w naszej ofercie paski chemiczne typu 4 reagują na wszystkie te czynniki.

Posiadamy również paski klasy 1, które zmieniają zabarwienie z żółtego na pomarańczowy, jeśli wsad poddany był ekspozycji na czynnik sterylizujący.

Nalepki i taśmy wskaźnikowe

Wygodne w użyciu wskaźniki klasy 1 – po ekspozycji dają widoczną zmianę zabarwienia etykiety. Przejście kolorów jest nieodwracalne. Dodatkowo niektóre naklejki posiadają napis pomagający zinterpretować wynik.

Zgodne z normą ISO 11140 dotyczącej sterylizacji tlenkiem etylenu. 

Taśmy wskaźnikowe pozwalają na identyfikację wsadu, jednocześnie zabezpieczając opakowanie sterylizacyjne. 

Jeśli są Państwo zainteresowani naszą ofertą biowskaźników, zapraszamy do kontaktu!

Spis treści

Newsletter

Czekamy na Twoje pytania!
Poniższy formularz wyśle do nas wiadomość - skorzystaj!