Wskaźniki chemiczne

Monitoring z użyciem chemicznych wskaźników sterylizacji opiera się na wykorzystaniu wrażliwych substancji chemicznych, które zmieniają barwę pod wpływem działania czynników sterylizujących tj. np. wysokich temperatur lub kombinacji czasu i temperatury itp. 

Wskaźniki chemiczne to np. taśmy, paski lub etykiety i specjalne oznaczenia na materiałach opakowaniowych, których przebarwienie świadczy o zajściu i/lub poprawności procesu. Wyniki wskaźnika chemicznego są uzyskiwane natychmiast po cyklu sterylizacji i mogą dostarczyć informacji wcześniej niż biowskaźniki.

Emulatory i integratory

Są wskaźnikami paskowymi (typ 5 i 6) świadczącymi o największej wiarygodności przeprowadzonego cyklu sterylizacji. Zgodnie z ISO 11140 reagują na wszystkie krytyczne czynniki wpływające na skuteczność procesu sterylizacji (czas, temperatura, ciśnienie pary). Wskaźniki te powinny być umieszczane we wszystkich pakietach poddawanych ekspozycji. Uzyskany wynik jest łatwy w interpretacji – zmiana zabarwienia (np. z białego na niebieski) świadczy o prawidłowym cyklu sterylizacji.

Szeroka oferta emulatorów i integratorów pozwala na dobranie odpowiedniego paska do narzędzi poddawanych sterylizacji, jak i samego cyklu. Wskaźniki te świetnie  sprawdzą się  do monitoringu sterylizacji parą wodną; suchym, gorącym powietrzem; tlenkiem etylenu i wielu innych. 

W naszej ofercie dostępne są również wskaźniki chemiczne wieloparamatryczne klasy 4, pozwalające na monitoring czasu i temperatury podczas sterylizacji parą wodną lub dodatkowo wilgotności i stężenia gazu w sterylizacji tlenkiem etylenu.

Nalepki i taśmy

Są wskaźnikami typu 1. Zmiana koloru następuje po zaistnieniu działania czynnika sterylizującego np. temperatury, niezależnie od czasu działania. Wskaźniki pozwalają na odróżnienie pakietów poddanych procesowi od tych, które nie zostały poddane sterylizacji.

Nalepki wskaźnikowe są bardzo wygodne i praktyczne w stosowaniu. Pozwalają na identyfikację wsadów, dostarczając przy tym często informacji o sposobie interpretacji wyniku.

Taśmy umożliwiają na natychmiastową identyfikację sterylizowanych produktów, jednocześnie zabezpieczając pakiet

Torebki

Torebki zawierają jednoparametryczny wskaźnik sterylizacji (temperatura), dzięki czemu możliwe jest szybkie rozróżnienie pakietów sterylizowanych od niepoddanych ekspozycji. Co więcej, są łatwe w obsłudze. Wbudowany wskaźnik jest bardzo dobrze widoczny, a mechanizm zabezpieczający narzędzia do sterylizacji – wygodny w użyciu. 

W naszej ofercie dostępne są również torebki ze wskaźnikami wieloparametrycznymi. Stosowanie tego typu torebek eliminuje konieczność korzystania dodatkowo z paskowych wskaźników wieloparametrycznych. 

Rękawy do sterylizacji

Rękawy do sterylizacji są alternatywą worków. Są ekonomicznym rozwiązaniem pozwalającym na zapakowanie różnej wielkości produktów. Rękawy wykonano z transparentnej folii połączonej z papierem sterylizacyjnym. Zastosowanie tego rozwiązania pozwala na łatwą ocenę zgrzewu, ponieważ folia w miejscu zgrzewu staje się ciemniejsza. 

Wskaźnik dostępny w wielu wymiarach pozwala wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. 

Akcesoria do sterylizacji

Szeroka oferta narzędzi dostosowanych do Twoich potrzeb

Wskaźniki chemiczne

rękawy, torebki autoklawowalne,
Kliknij tutaj

Jeśli Jesteś zainteresowany naszą ofertą wskaźników chemicznych – zapraszamy do kontaktu!

Wskaźniki chemiczne

Newsletter

Czekamy na Twoje pytania!
Poniższy formularz wyśle do nas wiadomość - skorzystaj!